تکواندو

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

تهران - بازیهای المپیك 2012 لندن با تمام تلخی و شیرینی ها برای كاروان ورزشی ایران به پایان رسید و در این بین تكواندو كه ازپرامیدترین رشته های ورزشی ایران برای افتخار آفرینی به شمار می رفت، نتوانست انتظارات را برآورده كند.
     


به گزارش ایرنا، این نتیجه تكواندو كه ناكام ترین تیم ایران درلندن بود،جای انتقاد و سوالات زیادی دارد، چرا كه انتظار از آنان بالا و حداقل انتظار انجام مبارزاتی در نام ایران بود.

برای بررسی این موضوع باید به شانزدهم اردیبهشت ماه 1390 بازگشت. روزی فراموش نشدنی برای ورزش ایران كه تیم ملی تكواندوی كشورمان مزدسال ها تلاش و برنامه ریزی خود را گرفت و به 38سال سلطه كره ای هاپایان داد.

تكواندوی ایران كه سال ها در مسابقه های مختلف پایین تر از چشم بادامی ها قرار می گرفت با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از مربیان توانمند توانست در مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان، بازی های آسیایی گوانگ جو، قهرمانی جهان در كره جنوبی و جام جهانی چین به عنوان نخست دست یافته و كره ای ها را مبهوت قدرت خود كند.

همگان روز شماری می كردند تا این تیم بتواند در المپیك نیز اقتدار خود را نشان داده و از هر دو سهمیه مردان به مدال های خوش رنگ دست یابد.

یك ماه پس از قهرمانی در جهان، اتفاق عجیبی در فدراسیون تكواندو رخ داد و ' رضا مهماندوست' كه عنوان برترین مربی سال جهان و آسیا را به خود اختصاص داده بود به دلیل مشكلات پیش آمده استعفای لفطی داد و این استعفا خیلی زود و بدون بررسی های لازم از سوی رییس فدراسیون پذیرفته شد.

از همان ابتدا نیز مشخص بود كه كنار رفتن مهماندوست یك تراژدی و داستان از پیش برنامه ریزی شده است. 3 تن از افرادی كه در فدراسیون تكواندو به پولادگر بسیارنزدیك هستند و سال ها در تكواندو حضور دارند دست به كارشده و برترین مربی جهان را تحت فشار قرار دادند تا استعفا بدهد و 'فریبرز عسكری' جایگزین شود. چرا كه ادامه این افتخار آفرینی هاباهدایت مهماندوست می توانست آنها را از صحنه دور كند.

عسكری از قهرمانان به نام تكواندوی ایران است كه در تیم های باشگاهی، تیم نوجوانان و دانشجویان سابقه سرمربیگری دارد. هدایت تیم قهرمان جهان آرزوی هر مربی خواهد بود و نمی توان عسكری را به دلیل قبول این پست مورد انتقاد قرار داد، اما عملكرد وی در المپیك قابل انتقاد است.

با این وضعیت، موضوع انتقاداز عملكرد تكواندوكاران ازسوی ورزش دوستان و اهالی رشته تكواندو با افرادی است كه با تصمیمات اشتباه خود و شاید از روی تسویه حساب شخصی باعث كنار رفتن مهماندوست شدند و پس از كنار رفتن وی بارها اعلام كردند كه تكواندوی ایران باتوانایی هایی كه داردبه مربی خاصی متكی نیست.

شكی برتوان بالای تكواندوی ایران نیست امادرانتظار پاسخ مسوولان فدراسیون تكواندو هستیم تا جواب مناسبی به علاقه مندان ورزش بدهندكه چگونه قهرمان جهان در بازی های المپیك 2012 زمین گیر شدند.

این تیم با دو قهرمان و نایب قهرمان جهان راهی لندن شد. اما مبارزاتی كه انان ارائه كردند در اندازه تكواندوكاران تازه كار بود. 'یوسف كرمی' هیچ نشانی از تكواندوكار باتجربه نداشت و در دو مبارزه متوالی چهار بار با ضربات 'دولیوچگی' و 3 امتیازی حریفان مواجه شد.

شاید كاپیتان تیم ملی به فكر روزهای باشد كه به دلایل مختلف از زیر تمرینات تیم ملی فرار می كرد و كادر فنی نیز نمی توانست جلوی این مساله را بگیرد، مساله ای كه هیچگاه در دوره كادر فنی قبلی صورت نمی گرفت.

'محمد باقری معمتد'نیزباوجود رسیدن به مدال نقره، مقتدر نشان نداد و چنانچه لطف داوران و بخت و اقبال نبود بدون تردید راهی به دیدار نهایی پیدا نمی كرد.

بازیهای المپیك لندن برای تكواندوی ایران كه عنوان قهرمان جهان را دارد، به اتمام رسید و باید از هم اكنون در انتظار تصمیم صحیح و بدون غرض مسوولان این فدراسیون باشیم تا شروع موفقیت در بازی های آسیایی 2014 اینچئون و المپیك 2016 رویودوژانیرو زده شود.

نویسنده : مدیر بازدید : 271 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 ساعت: 13:30

 رضا مهماندوست می گوید فدراسیون تکواندو با تصمیماتش محمد باقری معتمد را از یک مدال مسلم طلا محروم کرده است.

فرهاد عشوندی: رضا مهماندوست بی شک بزرگترین غایب کاروان ایران در لندن است ، نبودش مهمتر است از نبود غلام محمدی یا دیگرانی که با تصمیمات مسئولان ورزش از حضور در بازی ها محروم شدند. رضا مهماندوست که باید بنای تکواندوی ایران می شد حالا المپیک را از خانه تماشا می کند چون اصرار داشته حق و حقوقش را کامل بگیرد. او می خواسته حقوقش تنها برای 11 ماه فقط همان 7.5 میلیون تومان باشد اما فدراسیون اصرار داشت این رقم باید 5 میلیون باشد و این کش و قوس ، رضا مهماندوست را خانه نشین کرد تا در روزی که بازی های مهم تکواندو در المپیک برگزار می شود رضا مهماندوست به زمین کشاورزی دوستش در هشتگرد رفته تا پمپ آب این زمین کشاورزی را تعمیر کند ؛« بیل در دستم است و داریم یک پمپ آب خراب را تعمیر می کنیم. آمده ایم به هشتگرد به زمین کشاورزی یکی از دوستانم . فعلا که اینجا هستیم دیگر!»
بازی های باقری معتمد را دیدید؟
بله از همان بازی اول نشستم و بازی هایش را دیدم. راستش باید بگویم خدا یک مدال نقره به ما هدیه داد. واقعا لجم در آمده بود. هنوز هم باورم نمی شود که چطور باقری معتمد ما این طور دفاعی و محتاط بازی می کند. چه اتفاقی در این 6 ماه برای او افتاده؟ محمد که 6 دقیقه مدام حریفانش را می زد چرا باید این قدر با ترس رقابت کند. واقعا سخت است ببینی معتمدی که همه حریفانش را با فنون سر و صورت و چرخشی زمین گیر می کرد چرا باید بایستد وسط زمین و دلخوش به آبدولیوچاگی های یک امتیازی باشد.بازی هایش را از همان رقابت اول بررسی کنیم. برابر حریف کامرونی هم محمد آن طراوت همیشگی را نداشت. یک بازی محتاط و نزدیک برابر حریفی که اصلا قواره اش با محمد یکی نیست. بعد رسید به بازی با حریف افغانستانی. شاید این جا شانس با ما بود. خدا به دادمان رسید که برای ضربه های سر و صورت حریفش داوران امتیازی در نظر نگرفتند. در بازی با حریف برزیلی هم الان اگر این را بگویم شاید باعث دلخوری باشد اما ضربه ورزشکار برزلی 4 انمتیاز داشت. حالا خدا را شکر ، او هر طور بود یک مدال نقره گرفت و باید برای این مدالش خوشحال باشیم.
معتمد گفته حریف ترکی که بازی را از او برده ، گربه سیاهش است؟
این حرف ها حرفهای خوبی نیست. نباید از این بهانه ها بیاوریم. محمد توانایی اش از همه در این وزن بیشتر است. او آن محمدی که من می شناختم نبود. مگر یک عمر نمی گفتند لوپز گربه سیاه ماست؟ چطور برای کسب سهمیه ، یوسف کرمی خونین و مالینش کرد ، این قدر کتکش زد در زمین. این ها دیگر توجیه است. البته این ورزشکار مقصر نیست. او تازه باید ناراحت باشد از اینکه به حقش نرسیده. به هر حال بچه ها سعی می کنند باعث دلخوری نشوند.
واقعا چه اتفاقی برای محمد افتاده بود که این قدر محتاط رقابت می کرد؟
ببینید محمد 4 سالی بود که با تمرینات من خو گرفته است. به هر حال سبک تاکتیک و تکنیک یک مربی در تمریناتش با نفرات دیگر تفاوت دارد. ما همیشه تمریناتی را برای بچه ها در نظر می گرفتیم که در زمان مسابقه در بهترین شرایط باشد. شاید این بچه ها در نبود من تمرینات پر فشارتری را پشت سر گذاشته باشند اما مهم این بود که سیستم های انرژی را باید طوری چید که روز مسابقه به اوج برسند. این خودش یک هنر است که مربی بازیکنش را روز مسابقه به اوج برساند. نمی دانم چه بلایی بر سر او آورده بودند. محمدی که فستیوالی از هنر بود مثل یک آماتور رقابت می کرد. از دیشب تا حالا خیلی از کارشناس های تکواندو از ایران و خارج از کشور به من زنگ زدند که چه بلایی سر محمد معتمد آمده بود واقعا خیلی دلم برای محمد سوخت و حسابی نشستم برایش گریه کردم. این را می توانید از همسرم بپرسید که پا به پایم نشسته بود و حالم را می دید.
یوسف چطور. او همان دور اول به گارسیا باخت.
من که گفته بودم اگر یوسف هم مثل محمد کار کند همان بازی اول کارش تمام می شود چون گارسیا حریف سرسختی است و فنون بالا را خیلی خوب می زند. بچه ها اصلا آنی نبودند که باید باشند. این یوسف همانی بود که در 3 سال گذشته همه را خونین و مالین از شیاپچتنگ بیرون می کرد. واقعا باید بگویم غیر از خوردن افسوس ، کاری نمی شود کرد.
فکر می کنید این ناکامی تقصیر فریبرز عسگری است؟
نه. فریبرز تمام زحمتش را کشیده اما تمام توان او همینی است که دیدیم. نباید از او انتظار کار خارق العاده داشت. الان باید رئیس فدراسیون جای او بیاید و جواب بدهد که چطور حق مرا خورد و باعث این اتفاق شد. من از یکسال قبل گفته بودم دو مدال طلا برای ایران در المپیک می گیرم و شک نکن اگر بودم این کار را می کردم.
خیلی ها می گویند نفرین شما پشت سر تیم بوده؟
من تیم و شاگردانم را نفرین نکردم. 4 سال برای این بچه ها از زندگی ام گذشتم. چطور می توانستم نفرین شان کنم؟ من فقط گفتم از پولادگر نمی گذرم که با خودخواهی اش هم به این بچه ها ضربه زد و هم به من و هم خودش . او حق بچه های بیمار و همسر من را پایمال کرد و مدیون آنهاست.اگر به نفرین من قرار باشد این اتفاق ها بیفتد که سنگ روی سنگ بند نمی شود. ما با این بچه ها خوب کار نکردیم این هم حاصل کاری است که کردیم. آنها به زن و بچه من ظلم کردند اما ظلم بزرگتر این اتفاقی بود که برای 4 سال زحمت بچه های تکواندو افتاد. مگر نمی گفتند من کارایی ام از هوگوهای الکترونیکی کمتر است؟ آنها که سهمیه های شان را هم برای المپیک بدون هوگوی الکترونیکی گرفته بودند ، چرا اینجا این خسگرها باعث نشدند بچه ها طلا بگیرند؟ واقعا چه اتفاقی افتاد؟ چه جوابی الان دارند که به مردم بدهند؟ وقتی یک رئیس فدراسیون نمی تواند ببیند به مربی تیمش می گویند بهترین مربی دنیا ، نتیجه اش این می شود.
الان چه حسی دارید از اتفاقاتی که افتاده؟

چه حسی باید داشته باشم؟ فکر می کنی خوشحالم؟ به قرآن این طور نیست. این حاصل عمر من بود ، 4 سال کارم که سوخت و تباه شد.من قول داده بودم 2 تا طلای المپیک می گیرم. اما حالا فقط باید خوشحال باشیم که خدا در شب قدر یک مدال نقره به باقری معتمد هدیه داد.
راستی حال بچه های تان چطور است؟
افتضاح هستند. حتی آسایشگاه هم جواب شان کرده. یکی که ریه هایش پر از آب است و هیچ چیز را متوجه نمی شود و تقریبا در حالت بی هوشی است. آن یکی هم کم کم دارد هوشیاری اش را از دست می دهد. ولش کن. علاقه ای ندارم درباره آنها چیزی بگویم. دوست دارم الان از آقای هادی ساعی بپرسم ، شما آمدی در المپیک هم حاضر شدی. حالا از کاری که کردی راضی هستی پسر؟ من یک عمر برایت زحمت کشیدم ، آخرش اینی شد که دیدی. الان چه حرفی داری که بگویی؟ همه کار کردید که در راس کار باشید ، الان هستید اما حالا که هستید و مدال های مان سوخت شده از کارتان راضی هستید؟
رضا مهماندوست با همه مشکلاتی که داشت چرا به پیشنهادهای خارجی که داشت ، پاسخ مثبت نداد تا در المپیک باشد؟
ترسیدم. از این ترسیدم که بگویند به خاطر پیشنهاد خارجی و به خاطر پولدوستی جنجال را انداخته. من هم از انگلیس پیشنهاد داشتم و هم از تایپه و چند کشور دیگر. ماندم تا متهم نشوم . 7 تا پیشنهاد را رد کردم تا حرف و حدیثی برایم ایجاد نکنند. نشستم و حالا باید افسوس بچه هایم را بخورم. چه می شد اگر می گذاشتند من هم مثل بنا بمانم و کارم را بکنم؟ البته اگر می توانستند بنا را هم به المپیک نمی بردند . مگر او را هم فراری ندادند.به بنا با این همه زحمتی که کشیده می گویند حاضری خور. انتظار داری به من رحم کنند؟

نویسنده : مدیر بازدید : 273 تاريخ : شنبه 21 مرداد 1391 ساعت: 14:59
برچسب‌ها : مهماندوست,تکواندو,

جام جم آنلاين: سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو پس از شکست دو عضو تیم ملی ایران در سی‌امین دوره بازی‌های المپیک ضمن انتقاد از نتایجی که این تیم در این دوره از بازی‌ها کسب کرد، گفت: مسئولان فدراسیون با آبروی یک ملت بازی کردند و اعتبار تکواندو را لکه‌دار کردند. از نظرم من آنها مجرم هستند.
 
 

رضا مهماندوست در گفتگو با مهر در مورد شکست یوسف کرمی و ناکامی تیم ملی تکواندو در کسب مدال طلای المپیک 2012 لندن ضمن بیان مطلب فوق گفت: نمی‌دانم چه باید بگویم، واقعا برایم جای سئوال دارد، چرا از گذشته دیگران درس عبرت نمی‌گیریم. آقایان ظاهرا یادشان رفته بود چه بلایی پس از کنار گذاشتن بنا از تیم ملی کشتی فرنگی سر این تیم آمد و همان داستان را برای تیم تکواندو تکرار کردند.

"آقایان حالا باید جوابگوی ملت باشند و توجیه نکنند"، مهماندوست ضمن بیان این جمله افزود: به اینها باید به عنوان مجرم نگاه شود و باید بگویند چه بلایی سر تیم ملی تکواندو آورده‌اند. آنها زندگی یک مربی را از هم پاشاندند، جالب اینکه اصلا نمی‌خواهند قبول کنند، اشتباه کردند. مدعی بودند در المپیک پیروز می‌شویم و مدال می‌گیرم، این هم شد نتیجه‌اش!

"چرا به مردم دروغ تحویل می‌دهند؟"، سرمربی برکنار شده تیم ملی تکواندو با طرح این سئوال تاکید کرد: رفتن کادر فنی گذشته و حضور مربیان جدید باعث تغییر روش تمرینی تیم می‌شود، مانند این می‌‎ماند که یک پیچ را بیش از حد بپیچانید. تکواندوکاران به سیستم تمرینی من عادت کرده‌ بودند و یاد گرفته بودند با این سیستم چگونه مدال طلا بگیرند.

وی انتقادات خود از مسئولان فدراسیون تکواندو را این چنین ادامه داد: مسئولان فدراسیون به دنبال یک بله قربان گو بودند و چون رضا مهماندوست به این امر پاسخ مثبت نمی‌داد، برکنارش کردند.

سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو با اشاره به تمرینات نادرست کادرفنی این تیم اضافه کرد: هادی ساعی به راحتی به خودش اجازه می‌دهد و می‌گوید ما خیلی مربی بهتر از مهماندوست داریم. اما همین مربیان خوب به تکواندوکاران تمرین اشتباه دادند، بازیکنان من را دور دریاچه دواندند، آنها را در شیب تمرین می‌دادند و ... . تمام اینها اشتباه بوده و باعث خسته شدن آنها شد.

مهماندوست در مورد عملکرد باقری معتمد در المپیک اظهار داشت: معتمد در دیدار با روح‌الله نیک‌پا باید بازنده می‌شد چون دو ضربه به سرش برخورد کرد. وی همچنین باید در بازی با نماینده برزیل بازنده از میدان خارج می‌شد.

وی در مورد عملکرد کاپیتان تیم ملی تکواندو تاکید کرد: یوسف هم افتضاح بود و در حد یک کمربند آبی رقابت کرد! کرمی بهترین تکواندوکار جهان است و در دنیا او را تحت عنوان تانک و سلطان تاکتیک می‌شناسند. مقصر او نیست. چه بلایی سرش آورده‌اند که اینگونه مبارزه می‌کرد؟ کرمی در رقابت با تکواندوکار اسپانیایی، به دلیل شدت ضربات صورتش کج شده بود!

سرمربی برکنار شده تیم ملی تکواندو عملکرد سوسن حاجی‌پور را هم اینگونه ارزیابی کرد: حد بانوان همین است. سرمربی گمنامی از کره‌جنوبی را آورده‌اند که هیچکس از او شناختی ندارد و ماهی چهار، پنج هزار دلار هم به وی پرداخت می‌کنند اما حاضر نیستند نصف این پول را به رضا مهماندوست پرداخت کنند. جالب اینکه از او دفاع هم می‌کند. عیبی ندارد خدا جای حق نشسته است.

"نتایج تیم ملی تکواندوی ایران در المپیک در حد نام و اعتبار تکواندوی کشورمان نبود"، وی با بیان این جمله خاطرنشان ساخت: آقایان با تصمیمات اشتباه خود با آبرو یک ملت بازی کرده، اعتبار تکواندو را لکه‌دار کردند و غرور ملی را زیر سئوال بردند. (مهر)

نویسنده : مدیر بازدید : 336 تاريخ : شنبه 21 مرداد 1391 ساعت: 14:53
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123