کشتی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

در حالی بامداد پنجشنبه تیم ملی کشتی ایران و آمریکا مسابقه‌ای نمادین برای حفظ کشتی در بازی‌های المپیک برگزار کردند که همچنان باوجود گذشت چند روز از این مسابقه حواشی این دیدار نمادین بیشتر از متن آن قابل توجه قرار گرفته است!

به گزارش تهران پرس، در حالی بامداد پنجشنبه تیم ملی کشتی ایران و آمریکا مسابقه‌ای نمادین برای حفظ کشتی در بازی‌های المپیک برگزار کردند که همچنان باوجود گذشت چند روز از این مسابقه حواشی این دیدار نمادین بیشتر از متن آن قابل توجه قرار گرفته است!
 
درست چند ساعت پیش از دیدار ایران برابر آمریکا مسئولان برگزاری این رقابت اعلام کردند که برای تیم ایران دوبنده ای را طراحی کرده اند که ایران باید با این دوبنده ها در مسابقه حضور پیدا کند!  دوبنده که نه آبی بود و نه قرمز بلکه دقیقا مشابه پرچم عزیز جمهوری اسلامی ایران بود!
 
عکسهای رسیده از نیویورک نشان می‌داد که در کنار این دو بنده نیز نوشته شده: کشتی را در المپیک نگه دارید؛ با وجود این از ابتدا نیز این کار فرهنگی آمریکایی ها جای تعجب زیادی را داشت. با گذشت چند ساعت مسئولان و مربیان تیم ایران متوجه نکته ای ظریف شدند! نکته ای که حتی احسان لشگری ملی پوش کشورمان نیز متوجه آن نشده بود. لشگری که حتی با این دوبنده عکس یادگاری نیز گرفته بود غافل از آن بود که این دوبنده مشابه همان دوبنده ای است که در فیلم ضد ایرانی «رستلر» یا کشتی گیر بر تن یکی از شخصیت ها بوده است.
 
ماجرا از جایی شروع می شود که در سال 2009 و در زمانی که هجمه ای از فیلم های ضد ایرانی علیه ایران در هالیوود ساخته شده بود "دارن آرنوفسکی" کارگردان مشهور هالیوودی فیلمی ضد ایرانی را می سازد که این فیلم، برنده جایزه شیر طلایی از جشنواره فیلم ونیز نیز می شود. فیلمی که مضمون آن توهین به پرچم مقدس ایران بود و بازیگر نقش کشتی‌گیر "میکی رورک" است.
 
در این فیلم ضد ایرانی و توهین آمیز، یک قهرمان سابق کشتی کج در آمریکا، در آخرین مبارزه‌اش با حریفی روبرو می‌شود که گویا ایرانی است! لباس کشتی این فرد در این فیلم پرچم جمهوری اسلامی، با کلمه مقدس "الله" است؛ یعنی دقیقا مشابه همین دوبنده ای که آمریکایی ها برای تیم ملی کشتی کشورمان طراحی کرده اند! کشتی‌گیر آمریکایی، سرانجام پرچم و لباس کشتی گیر آمریکایی را که همان پرچم جمهوری اسلامی است، از دست او درآورده و چوب پرچم را با کوبیدن بر زانویش می‌شکند و توهینی علنی نیز به پرچم مقدس کشورمان می کند!
 
فرق این فیلم با دیگر فیلم‌ها درآن است، که قهرمانش جدا از توهین به ملت ایران، نشانه‌های جمهوری اسلامی را نیز مورد تهاجم قرارمی‌دهد!
 
دوستی خاله خرسه!
 
در چنین شرایطی مشخص شد که مسئولان کشتی آمریکا که در این مدت دم از دوستی با ایران می زدند بار دیگر سیاست را در ورزش دخیل کرده اند و نشان دادند که سعی داشتند تا با ظرافتی خاص نقشه ای شوم را طراحی کرده و توهینی آشکار به ایران کرده باشند. با وجود این، در آخرین دقایقی منتهی به دیدار مسئولان فدراسیون کشتی متوجه موضوع فوق می شوند تا شاید برای یکبار هم که شده تصمیمی درست از سوی مسئولان فدراسیون را شاهد باشیم.
 
در همین ارتباط غلامرضا محمدی مربی تیم ملی کشتی کشورمان که در آمریکا نیز حضور داشت، گفت: این دوبنده را آمریکایی ها طراحی کرده بودند و ما در آخرین دقایق متوجه شدیم و از آنجایی که صلاح نبود با این دوبنده راهی میدان شویم تصمیم گرفتیم با دوبنده های وطنی راهی این پیکار شویم. کلمه الله برای ما مقدس و بزرگ است و هیچ گاه حاضر نخواهیم بود که با دوبنده ای مزین به نام الله و به این شکل راهی میدان شویم که مبادا توهینی به این اسم بزرگ و مقدس صورت گیرد

نویسنده : مدیر بازدید : 492 تاريخ : يکشنبه 29 ارديبهشت 1392 ساعت: 20:34
برچسب‌ها : کشتی,

کنگره فیلا امروز با حضور اعضای آن برگزار شد که در نهایت اعضا به این ننیجه رسیدند قوانین در چند مورد تغییر کند.

تغییر سه تایم دو دقیقه‌ای به دو تایم سه دقیقه‌ای و جمع امتیازات دو تایم برای مشخص شدن برنده کشتی‌ و همچنین امتیاز نداشتن هل دادن از جمله این تغییرات است.
این تغییرات از مسابقات جهانی سال 2013 در مجارستان به اجرا در خواهد آمد.

تغییرات ایجاد شده در جلسه امروز سران فیلا به شرح زیر است:
1- شمارش امتیازات به صورت مجموع هر دو تایم خواهد بود.
2- زمان کشتی به صورت دو تایم سه دقیقه‌ای خواهد بود.
3- خاک کردن دو امتیاز دارد. بیرون رفتن حریف از تشک و پوئن- اخطار تنها یک امتیاز خواهد داشت.
4- ضربه فنی در کشتی آزاد وقتی خواهد بود که امتیاز یک کشتی‌گیر به 10 برسد و در کشتی فرنگی این امتیاز هفت خواهد بود.
5- در کشتی آزاد، اولین تذکر کم کاری از سوی داور به صورت هشدار زبانی اعلام می شود. در اعلام اخطار دوم، کشتی‌گیران 30 ثانیه فرصت دارند امتیاز بگیرند که اگر کشتی‌گیری موفق به کسب امتیاز نشود، آن کشتی‌گیری که هشدار کم کاری دریافت کرده، یک امتیاز و اخطار جریمه می‌شود.
6- در کشتی آزاد، اگر در پایان دو دقیقه از هر تایم کشتی گیران امتیازی نگیرند، داور به کشتی‌گیر کم کارتر اخطار می‌دهد که در این شرایط کشتی‌گیر کم کار 30 ثانیه فرصت دارد امتیاز بگیرد وگر نه یک امتیاز به حریفش داده می شود.
7- در کشتی فرنگی شرایط اخطار متفاوت از کشتی آزاد است. اولین تذکر به صورت هشدار است. دومین هشدار به کشتی‌گیر کم کار این فرصت را به حریفش می دهد که کشتی را به انتخاب خودش در خاک ادامه دهد یا در سرپا. سومین هشدار به کشتی گیر کم کار، یک امتیاز برای حریف در پی خواهد داشت. اگر کشتی‌گیری چهار اخطاره شود، مسابقه قطع می‌شود و حریفش با امتیاز ضربه فنی برنده می‌شود.


نویسنده : مدیر بازدید : 376 تاريخ : شنبه 28 ارديبهشت 1392 ساعت: 20:41
برچسب‌ها : قوانین کشتی,

به گزارش خبرنگار ورزشی مشرق، سید جواد رفوگر رئیس انستیتو بین المللی کشتی که سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی را در کارنامه خود دارد و به عنوان مربی نیز کنار این تیم فعالیت کرده، ارزیابی درباره اتفاقات مربوط به تیم اعزامی به لندن دارد. وی درباره زوایای مختلف نتایج و مباحث مطرح شده به گفت و گو با ما پرداخته است. متن این مصاحبه را در زیر می خوانید:

مهمترین دلیل موفقیت کشتی فرنگی تمرینات بیشتر بود
اگر مقایسه ای داشته باشیم کشتی آزاد را با چهار سال قبل، در پکن یک برنز بیشتر نداشتیم؛ ولی امسال یک نقره و 2 برنز بدست آوردیم. البته مقایسه ای با کشتی فرنگی نخواهیم داشت چراکه بحث این دو با هم کاملا متفاوت است. کشتی فرنگی بیشتر از آزاد در اردوی آمادگی بود. در کشتی آزاد، 5 تا 6 ماه که اقای خادم و همکارانش آمده اند و در این مدت جنگندگی و روش کشتی را تغییر داده بودند. در کشتی هایی که آزادکاران از خود به نمایش گذاشتند، دیدیم که خیلی خوب ظاهر شدند؛ با وجود اینکه برخی از کشتی گیران شانس کسب مدال طلا را هم داشتند.

خادم دیر به کشتی آزاد ملحق شد
حوادثی که در کشتی فرنگی روی داد، مربوط به فرآیندی حدود چهار سال است؛ اما در آزاد 5 یا 6 ماه پیش اتقاق افتاد و کادر فنی تغییر پیدا کرد. آقای بنا با شناختی که از تیم داشت، برگشت؛ اما زمان برای کادر فنی جدید آزاد خیلی کمتر بود. تیمی که از نوجوانی و جوانی در کنار هم باشند با تیمی که تازه در کنار هم جمع شده اند، خیلی فرق می کند.

نتیجه تغییر غیر کارشناسی یزدانی خرم دیده شد
به طور کلی تغییراتی که در فدراسیون کشتی انجام شد، درست نبود و ضربه اصلی را آزاد از این تغییرات بدون کارشناسی خورد. زمانی که فدراسیون یزدانی خرم برای المپیک کار می کرد، خیلی راحت تمام کادر مدیریتی را عوض کردند. این تغییرات درست و کارشناسی نبود و به نظرم اشتباه محض بود که متاسفانه این اتفاق بد افتاد. اصل قضیه تغییرات اشتباه محض بود. نباید مسئولین وزارت ورزش فدراسیونی که آزمون و خطاهای بسیاری داشته را نباید قبل از این رویداد بزرگ تغییر می داد.
 
نباید غلام رضا محمدی را از کشتی آزاد کنار می گذاشتند
زحمات غلامرضا محمدی در کشتی آزاد بر هیچ کسی پوشیده نیست. به نظرم اگر محمدی یا کاوه کنار تیم بودند و به خادم و همکارانش کمک می کردند، نتایج بهتری را کسب می کردیم. مطمئن باشید شناختی که محمدی و کاوه از تیم ملی و ملی پوشان به لحاظ روحی و اخلاقی داشتند، کمک بسیاری به آزادکاران و کادر فنی می کرد.

نتایج کشتی ها برای فدراسیون گذشته هم هست
 قهرمانی کار یکسال و شش ماه نیست. پروسه ای چهار یا پنج ساله است که می توان در آن نتیجه گرفت. نتیجه ای که در کشتی فرنگی و آزاد گرفته شده را باید به حساب گذشته ها هم بگذاریم. اگر این کار انجام نشود، حق مطلب را ادا نکرده ایم. آقای یزدانی خرم وهمکارانش با آزمون و خطاهایی که داشتند، به جای رسیده بود که باید بازدهی مثبت را می دیدیم که متاسفانه تغییرات انجام شد. اگر وزارت این تغییرات را ایجاد نمی کرد و تا بعد از المپیک دست به تغییرات نمی زد، قطعا" نتایج بهتری را در لندن شاهد می بودیم. عوض کردن تفکر ورزشکار در 5 یا 6 ماه نمی تواند مدت کافی برای ملی پوشان باشد چراکه این موضوع مدت زمان بسیاری را می طلبد تا به نتیجه ای مطلبوب برسد.

تقوی و یزدانی دور از انتظار
به نظر شخصی من، یزدانی و تقوی اصلا" در حد و نام خود ظاهر نشدند. با توجه به پیش بینی ها و توقعات به حقی که اکثر قریب به اتفاق کارشناسان در مورد این دو ملی پوش داشتند؛ امات این 2 کشتی گیر هیچ کار یا هنری که از آنها انتظار می رفت را روی تشک از خود به نمایش نگذاشتند و بسیار ضعیف نشان دادند.

در المپیک از آنهایی که کمتر انتظار می رود، بهترین  نتیجه را می گیرند
جذابیت تورنمنت بزرگی چون المپیک در همین است که کشتی گیران بزرگ در آن موفق نمی شوند و در انتهای جدول قرار می گیرند و کشتی گیرانی هم که از آنها انتظار کمتری می رود، نتایج درخشانی کسب می کنند و در بالای جدول می ایستند. به نظر بنده کشتی گیرانی که کمتر شناخته شده اند، بهتر نتیجه می گیرند؛ به خاطر اینکه حریفان از انها کمتر شناخت دارند. فیلم مسابقات آنها کمتر در دسترس است و در صحنه های بین المللی کمتر حضور داشته اند. آن طور که روی کشتی گیران طراز اول حساب می شود، روی آنها حساب نمی شود و کمتر روی نقاط قوت آنها آنالیز می شود. کشتی گیری مثل مصطفی جوکار در حالی قهرمان جهان شد که کمتر رقیبی از او احساس خطر می کرد و حتی قرعه ای هم که نصیبش شد، خوب بود و قهرمان جهان شد.

در ارتباط خود با فدراسیون جهانی کشتی ضعف داریم
همیشه از اینکه در فدراسیون جهانی جایگاه نداریم، ضربه خورده ایم. در گذشته کرسی هایی در فدراسیون جهانی داشتیم؛ اما متاسفانه با مدیریت اشتباهمان آنها را از دست داده ایم. این قضیه برمی گردد به اینکه اصلا لابی نمی کنیم. برای این موضوع باید با دنیای کشتی ارتباط بیشتری برقرار کنیم؛ یعنی با کشورهایی که در این رشته فعال هستند ارتباط بیشتری داشته باشیم. کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و فدراسیون کشتی اگر یک نماینده ای را می خواهند معرفی کنند، باید از او حمایت بسیاری داشته باشند. حمایتی که از امیررضا خادم شد، درست نبود و در اندازه های ایشان نبود. در آخرین مصاحبه هم که مارتینتی داشت، عنوان کرد باید با دنیا ارتباط داشته باشیم. بالاخره در لابی همه چیز وجود دارد. یک جاهای حتی لازم نیست بخواهیم پول هم خرج کنبم و اگر ارتباط خوبی با سایر کشورها داشته باشیم می توانیم در مجامع بین المللی موفق باشیم.

فدراسیون های جهانی روی صحبت های روسای فدراسیون ما حساب باز نمی کند
نوع برخوردی که با فدراسیون یزدانی خرم شد، کارشناسی و اصولی نبود و ضربه آن را در انتخابات فدراسیون جهانی خوردیم. فدراسیون جهانی از رییس آن گرفته تا کارمندانش تا می آیند که با مسئولین فدراسیون ما کار کنند، در کمال تعجب می بینند که آن تیم کنار می رود. از سویی، فدراسیون جهانی روی کشور ما حساب نمی کند و روی صحبت های ما هم هیچ حسابی باز نمی کند چون روسای فدراسیون ما استمراری در کار خود ندارند.

نویسنده : مدیر بازدید : 317 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 ساعت: 19:40

رضا یزدانی در گفتگو با مهر:
باور نمی‎کنم بدون مدال باز می‎گردم/ کسی قهرمان شد که شکستش داده بودم
ملی‎پوش وزن 96 کیلوگرم کشتی آزاد کشورمان که به دلیل آسیب دیدگی رقابت‎های خود در روز پایانی بازی‎های المپیک لندن را نیمه تمام گذاشت، گفت: برایم قابل هضم نیست که تا لندن رفته باشم، در المپیک شرکت کرده باشم و حالا بدون مدال به ایران بازگردم.

رضا یزدانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر اینکه مصدومیتی که در بازی‎های المپیک لندن گریبانگیرش شد، بزرگترین بدشانسی زندگی‎اش بوده است، در مورد روند مبارزات خود در این بازی‎ها توضیح داد و اظهارداشت: شرایط قرعه کشی بازی‎ها اصلا برای ما خوب نبود چون من بعد از استراحت در دور نخست باید با کسی کشتی می‌‎گرفتم که سخت‎ترین رقیبم محسوب می‎شد.

وی تاکید کرد: "عبدالسلام گادیسوف" از روسیه اولین و سخت‎ترین حریف من در بازی‏ها بود. این کشتی گیر روس پدیده وزن 96 کیلوگرم است که مقابل خیلی از بزرگان المپیک پیروز شده بود. در مبارزه‏ای که با او داشتم، به لحاظ بدنی فشار خیلی زیادی را تحمل کردم اما پیروز شدم. این پیروزی خیلی ارزشمند بود. خودم با این پیروزی به مدال طلا امیدوارتر شدم.

کشتی گیر آزادکار وزن 96 کیلوگرم کشورمان با اشاره به اینکه در مرحله سوم با حریفی از قرقیزستان مبارزه کرد، گفت: بعد از اینکه تایم اول این مبارزه را واگذار کردم، در تایم دوم خیلی تلاش کردم تا نتیجه را تغییر دهم. در همین تایم بود که از ناحیه زانو احساس درد بدی کردم اما به هر طریقی بود آن را تحمل کردم تا بتوانم پیروز شوم به مرحله نیمه نهایی برسم.

یزدانی با تاکید بر اینکه در مرحله نیمه نهایی و در مصاف با کشتی گیر اوکراینی آسیب دیدگی‎اش تشدید شد، خاطرنشان کرد: هنوز 20 ثانیه از مبارزه نگذشته بود که هنگام دور زدن روی تشک کاملا آسیب دیدم طوری که نمی‏توانستم کشتی را ادامه دهم چون رباط صلیبی‏ام پاره شده بود.

"چرا با وجود این شرایط اصرار داشتید مبارزه با  والری آندریتسوف از اوکراین را ادامه دهید؟"، این کشتی گیر در پاسخ به این پرسش مهر گفت: برایم قابل هضم نبود که تا لندن آمده باشم اما مدال المپیک را نگیرم. به خصوص اینکه رقبای اصلی‌ام را شکست داده بودم. من در طول تمرینات فقط به مدال طلا فکر می‏کردم. برایم خیلی سخت بود که حتی مدال نگیرم.

وی یادآور شد: من شرمنده مردم شدم هرچند کشتی آمریکایی قهرمان المپیک در این وزن (96 کیلوگرم) شد که من او را در رقابت‌های جام جهانی شکست داده بود. خیلی سخت است رقیبان اصلی‏ات را شکست بدهی اما مدال نگیری. 

آزادکار مصدوم ایران در پاسخ به این پرسش که "آسیب دیدگی شما ناشی از مشکل و مصدومیت قدیمی بود یا اینکه در جریان رقابت‎ها ایجاد شد؟"، تصریح کرد: بخشی از مصدومیتم قدیمی بود اما آنچه مشکل ساز شد، پارگی رباط صلیبی بود که در مرحله نیمه نهایی و خیلی ناگهانی اتفاق افتاد. من از کشتی دوم احساس درد داشتم اما تحمل کردم. در کشتی سوم بود که مشکل اصلی ایجاد شد. دوست داشتم کارم را ادامه می‎دادم اما واقعا غیرممکن بود.

وی ادامه داد: باور نمی‏کنم که بدون مدال به ایران باز می‎گردم چون فقط برای مدال المپیک آنهم به رنگ طلا تمرین کرده بود. البته گرفتن مدال و شاد کردن ملت ایران و جامعه کشتی لیاقت می‏خواهد. شاید من این لیاقت را نداشتم که اینگونه شرمنده شدم.

"حتما از حالا به المپیک آتی هستید؟"، کشتی گیر وزن 96 کیلوگرم ایران در پاسخ به این پرسش پایانی مهر گفت: حالا به چیزی فکر نمی‏کنم جز اینکه زودتر پای آسیب دیده‏ام را جراحی کنم و بتوانم به تمرینات بازگردم.

نویسنده : مدیر بازدید : 288 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 ساعت: 19:28
برچسب‌ها : رضا یزدانی,

شهرری - خبرگزاری مهر: "حمید سوریان" قهرمان کشتی فرنگی المپیک 2012 لندن، با حضور پر شور مسئولان و اهالی شهرری تجلیل شد.

 به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تجلیل از حمید سوریان به همت شهرداری منطقه 20 تهران، شامگاه گذشته با حضور مسئولان شهرداری، پیشکسوتان ورزش و حضور پرشور مردم در ورزشگاه شهید مدرس ری برگزار شد.

 شهردار منطقه 20 تهران در این مراسم گفت: این برنامه عنوان "شکرانه" دارد، برای اینکه خداوند عنایت فرمود تا در ماه رمضان و در لیالی قدر، تیم کشتی فرنگی ما پس از سالیان سال، عنوان قهرمانی را با سه مدال طلا داشته باشد؛  به خصوص اینکه حمید سوریان فرزند منطقه 20 بوده و این مدال را به افتخارات خود اضافه کرد.

فرزندان شهرری تمام تلاش خود را کردند تا همدلی و یکپارچگی ملی را ایجاد کنند

 عظیم بابایی ادامه داد: شکرانه این مراسم برای این است که فرزندان شهرری تمام تلاش خود را کردند تا این همدلی و یکپارچگی ملی را ایجاد کنند و شما مردم ایران و منطقه 20 نیز که در کنار حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در شبی که حمید سوریان کشتی می گرفت، با تضرع و خاشعانه به درگاه خدا دعا می کردید و خدا دعای شما را مستجاب کرد.

 حمید سوریان نیزدر ادامه این برنامه بیان کرد: انشاءالله سالهای سال در عرصه کشور همان طور که امسال موفق بودیم، همیشه بهتر از قبل و موفق شویم.

آرزوی "دبیر" شدن و آرزوی ازدیاد "دبیر"ها

 وی با بیان خاطره ای افزود: در برگزاری المپیک سال 2000 که من 15 ساله بودم، در مراسم تقدیر از علیرضا دبیر به عنوان یکی از نوجوانان حاضر در مراسم شرکت کردم و در آن مراسم، از صمیم قلب آرزو داشتم روزی بتوانم افتخار این عزیز را تکرار کنم و هم اکنون نیز امیدوارم که نوجوانان حاضر در این مراسم و کسانی که در عرصه ورزش فعالیت می کنند، در المپیک 2016 برای شهرری افتخار کسب کند.

 قهرمان کشتی فرنگی المپیک 2012 لندن تصریح کرد: در چهار المپیک اخیر، همیشه یکی از گردن آویزهای طلا برای شهرری بوده و همین امر باعث رشد و افتخارآفرینی ورزش شهرستان ری و توقع همیشگی مردم این خطه قهرمان پرور شده است.

 در پایان این مراسم نیز با اهدای لوح تقدیر و یک دستگاه خودرو "پرشیا" از دلاورمردی های سوریان، جوان قهرمان ری تجلیل به عمل آمد.

نویسنده : مدیر بازدید : 273 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 ساعت: 13:38
برچسب‌ها : سوریان,

تهران - تلاش هیجان برانگیز و قدرتمندانه برترین و زبده ترین ورزشكاران دنیا در سی امین دوره بازی های المپیك كه به میزبانی شهر لندن در بریتانیا یا همان انگلیس برگزار شد، یكشنبه شب در شرایطی خاتمه یافت كه كشتی ایران در دو رشته فرنگی و آزاد، دو كارنامه متفاوت و جداگانه ای را از خود بر جای گذاشت.
     
به گزارش ایرنا، نتایجی كه طی هشت روز پیكارهای كشتی بازی های المپیك 2012 لندن (البته بدون احتساب رقابت های دو روزه كشتی زنان كه در فواصل مسابقه های دو رشته كشتی فرنگی و آزاد انجام شد) برای كشتی ایران رقم خورد، از زوایا، جنبه ها و دیدگاه های مختلف، قابل بررسی و تعمق است و طبیعا با توجه به نتایج متضاد و متفاوت دو تیم كشتی آزاد و فرنگی البته از حیث مرغوبیت و نوع مدال و نه تعداد آن، نظرات و تفكرات مختلف اهل فن و كارشناسان ورزش كشتی را در پی دارد.

در این میان، اكثر مردم كشورمان كه علاقه مندی به ورزش كشتی در خون و رگ و پی آنهاست، بدون در نظر داشتن شرایط كاملا متفاوتی كه برای دو رشته كشتی فرنگی و آزاد در بازی های المپیك لندن وجود داشت، به طور طبیعی نظر كاملا مساعد و مثبتی نسبت به نتایج بدست آمده ملی پوشان كشتی فرنگی ایران دارند.

اینكه تیم ملی كشتی فرنگی كشورمان با دریافت 3 مدال طلا و كسب مقام قهرمانی در بازی های المپیك لندن در مقایسه با تیم ملی كشتی آزاد، نتیجه خیره كننده و موفقی گرفت، بر كسی پوشیده نیست.

اما شاید عملكرد تیم ملی كشتی آزاد ایران كه در المپیك لندن بدون مدال طلا ماند، برای مردمی كه فقط كسب مدال های طلا در المپیك، مثل همه مردم دنیا، آنان را خوشحال و مسرور می كند

راضی كننده نباشد.

برای بررسی دقیق و موشكافانه نتایج دو تیم ملی كشتی آزاد و فرنگی كشورمان در بازی های المپیك 2012 لندن و رسیدن به دلایلی كه ملی پوشان كشتی آزاد ما را از دسترسی به مدال های طلای المپیك باز داشت، بایستی نگاه های احساسی، عجولانه، شتابزده و غیرمنطقی را كنار گذاشت تا بتوان به پیشرفت كشتی كشورمان كمك كرد.

عملكرد بسیار درخشان مردان توانمند و ساخته و پرداخته تیم ملی كشتی فرنگی ایران با تصاحب 3 مدال طلا كه می توانست با قربانی نشدن 'سعید عبد ولی' قهرمان سال 2011 جهان با توطئه مشترك مسوولان 'فیلا' و كمیته بین المللی المپیك به 4 مدال طلا هم برسد، شرایط را از هر نظر برای كشتی گیران پرتوان و كارآمد تیم ملی كشتی آزاد ایران و كادر فنی مجرب این تیم بسیار سخت و سنگین كرد و مسوولیت بسیار سنگینی بر گرده قهرمانان و مربیان كشتی آزاد قرار گرفت، رشته ای كه همیشه بیشترین تعداد مدال های ورزش ایران را از المپیك ها دریافت كرده است.

در شرایطی كه از آخرین تك مدال نقره كشتی فرنگی ایران كه توسط 'رحیم علی آبادی' در بازی های المپیك 1972 مونیخ بدست آمد، 40 سال گذشت تا كشتی فرنگی ایران، دیگر بار در المپیك به مدال برسد اما كشتی آزاد ایران در طول این دوره طولانی در هیچ المپیكی حتی حداقل با دسترسی به یك مدال برنز، بدون مدال نماند.

نا گفته نماند، به غیر از المپیك 1956 ملبورن كه در آن كشتی آزاد ما موفق به دریافت 2 مدال طلا و 2 نقره شد و نیز همین المپیك 2012 لندن كه كشتی فرنگی ما در آن به دریافت 3 مدال طلا مفتخر شد، كلا هیچ دوره از بازی های المپیك بنا به دلایل گوناگون برای كشتی ایران كه همیشه جزو قدرت های ممتاز و برتر دنیا به حساب آمده، خوش یمن نبوده است.

همانگونه كه اشاره شد، كسب 3 مدال طلا توسط كشتی گیران شجاع و متعصب كشتی فرنگی ما، كار را برای مردان دلاور و غیرتمند كشتی آزاد ایران بسیار سخت كرد.

استرس و اضطراب وارده در نزد یكایك ملی پوشان كشتی آزاد كه همگان با وجود 'رسول خادم' در صدر كادر فنی تیم ملی حداقل به اندازه تیم كشتی فرنگی از آنان انتظار كسب مدال طلا داشتند، مسوولیت آنها را خطیرتر كرد.

حقیقت را باید پذیرفت كه مردان پرتوان و كارآمد كشتی آزاد ایران در المپیك لندن، به سان و هم اندازه همتاهای فرنگی كار خود در كارزار المپیك لندن، مردانه و شجاعانه جنگیدند و سخت ترین و سنگین ترین كشتی های دوران قهرمانی خود را گرفتند و قدم عقب نگذاشتند اما این المپیك هم همانند المپیك های پیش برای آنان چندان خوش یمن نبود.

كشتی های زیبا و شجاعانه مسعود اسماعیل پور، صادق گودرزی، احسان لشكری، رضا یزدانی و كمیل قاسمی را بایستی بار دیگر مرور كرد و دید كه آنان فقط به عشق مردم و میهن خود و با انگیزه پیروزی و قهرمانی در المپیك گام روی تشك های محسور كننده ورزشگاه 'اكسل' شهر لندن گذاشتند.

جملگی آنان همچون جوانان شجاع و دلاور كشتی فرنگی ما مردانه جنگیدند و كشتی های زیبایی را در عرصه المپیك لندن به نمایش گذاشتند و در این بین كشتی گیرانی چون 'احسان لشكری' و 'كمیل قاسمی' كه حتی یك بار هم در پیكارهای كشتی قهرمانی جهان نیز شركت نكرده بودند، با تصاحب مدال برنز المپیك، به كشتی دنیا و قرار گرفتن در جمع مدعیان درجه یك وزن های 84 و 120 كیلوگرم جهان معرفی شدند.

در این مقال، قصد تعریف یا تمجید و یا تخریب و ضعیف كردن افراد را نداریم اما بر این اعتقادیم كه هم 'محمد بنا' و هم 'رسول خادم' كه مسوولیت رهبری و هدایت ملی پوشان كشتی فرنگی و آزاد ایران و كادر فنی دو تیم را در المپیك لندن برعهده داشتند، از دانش، فهم، شعور، درایت و توانایی بسیار بالایی در كشتی برخوردارند و جزو بهترین مربیان و تئوریسین های كشتی دنیا به حساب می آیند، با این تفاوت كه محمد بنا هشت سال زودتر كار خود را به صورت زیربنایی در تیم ملی كشتی فرنگی ایران شروع كرد اما رسول خادم فقط هشت ماه است كار مسوولیت فنی كشتی آزاد را برعهده گرفته، در حالیكه باید زودتر از اینها قدم جلو می گذاشت و به كمك كشتی ایران می آمد!

اگر رسول خادم حداقل دو سال پیش تیم ملی كشتی آزاد ایران را تحویل می گرفت، شاید اكنون شرایط برای تیم ملی كشتی آزاد ایران در المپیك لندن فرق می كرد و این تیم همانند كشتی فرنگی ما نتیجه می گرفت.

در المپیك لندن، نحوه زیرگیری های كشتی گیران آزاد ما از هر دو پای حریفان كاملا با گذشته فرق كرده بود و كشتی گیران ما با زیرگیری های یك خم و دو خم و زیرهای انفجاری، زیر سر رو، زیر از مچ پا و زیر از بغل به راحتی به پاهای حریفان رسیده و كشتی های تهاجمی و كاملا ایرانی را كه مبتنی بر همین گونه زیرگیری هاست، بارها به نمایش گذاشتند.

در بین هفت كشتی گیر تیم كشتی آزاد ما به استثناء 'حسن رحیمی' و 'مهدی تقوی' كه از تقوی به دلیل در اختیار داشتن دو مدال طلای جهان از او انتظار بسیاری می رفت، در بقیه نفرات عنصر جنگندگی و میل پیروز شدن در مقابل حریفان كاملا مشهود بود.

در واقع حضور كوتاه مدت 'رسول خادم' (حدود هشت ماه) در راس كادر فنی تیم ملی كشتی آزاد ایران، تاثیر خود را گذاشته و امیدواریم كه وی همچون 'محمد بنا' همچنان مسوولیت فنی و مدیریت تیم های ملی كشتی كشورمان را پس از بازی های المپیك لندن برعهده داشته باشد.

قرعه های دشوار و كشتی گرفتن با حریفان سرسخت، بویژه در دورهای اول و دوم یكی دیگر از موانع رسیدن به موفقیت های بیشتر كشتی گیران آزادكار ما بود كه این مساله در كشتی فرنگی ما كمتر به چشم خورد.

مساله ای به نام قرعه مناسب برای همه كشتی گیران و تیم های دنیا بسیار دلچسب و دوست داشتنی است و همه قهرمانان كشتی آزاد و فرنگی دنیا می خواهند كه با قرعه های خوب و مناسب كه راه رسیدن آنها را به دیدار نهایی هموار كنند، روبرو شوند و این مساله ای كاملا طبیعی است و نقطه ضعف برای هیچ كشتی گیری به حساب نمی آید.

اما در المپیك لندن، قرعه برای هیچ یك از كشتی گیران آزادكار ما حتی برای 'صادق گودرزی'، 'احسان لشكری' و 'كمیل قاسمی' كه با مدال، صحنه المپیك را ترك كردند، روی خوش نشان نداد.

حتی برداشتن 'گوی' در قانون 'كلینچ' برای گرفتن خم حریف در شرایط مساوی اصلا به سود كشتی گیران ایرانی نبود و با برداشتن هر گوی، قرعه خم گیری كه مساوی با خاك شدن و امتیاز از دست دادن است، به نفع رقبای كشتی گیران ما تمام شد كه همه اینها دلالت بر خوش یمن نبودن كشتی ما در المپیك ها دارد!

در تمام كشتی های انجام شده و در قانون 'كلینچ' حتی یك 'گوی' از داخل كیسه رییسان تشك به نفع كشتی گیران ما در نیامد كه واقعا جای تعجب دارد!

'رضا یزدانی' امید نخست تیم ملی كشتی آزاد ایران برای تصاحب مدال طلای بازی های المپیك لندن كه كشتی های بسیار سختی با 'عبدالسلام قادس اف' از روسیه و 'ماگومد موسی اف' از قرقیزستان گرفت، در مرحله نیمه نهایی مقابل 'والری آندریتسف' كشتی گیر اوكراینی به شدت مصدوم شد و نتوانست تا پای فینال پیش بیاید و روانه بیمارستان شد كه فقط می توان آن را بدبیاری بزرگی برای تیم ایران تلقی كرد.

مساله دیگری كه باید به آن اشاره كرد، پیشرفت و رونق كشتی آزاد در دنیا است كه این مساله سوای تیم روسیه در بین تیم های كشورهای روسی زبان (اقمار روسیه) از جمله جمهوری آذربایجان، گرجستان، اوكراین، ازبكستان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ... كاملا مشهود و ملموس بود و نشان داد كه این كشورها در كنار قدرت بزرگی به نام ایران، كشتی دنیا را همچنان سرپا و سرزنده و شاداب نگه داشته اند كه جای خوشحالی است.

المپیك لندن همچنین نشان داد كشورهای دیگری همچون آمریكا، ژاپن، تركیه، كره شمالی، كوبا و آلمان كه از اریكه قدرت فرو افتاده بودند، بار دیگر خود را بازیافته و در بین تیم های خوب دنیا جای گرفته اند كه البته باید در كنار این كشورها، نام هندوستان را هم اضافه كرد و نباید به سادگی از كنار نام كشتی گیران هندی گذشت.

هندوستان می تواند جای خود را در بین تیم های خوب كشتی آزاد دنیا باز كند.

اما متاسفانه تیم های بلغارستان، كره جنوبی، لهستان، مجارستان، رومانی و مغولستان كه به دلیل در اختیار نداشتن سهمیه های كامل، با تعداد محدودی كشتی گیر در بازی های المپیك لندن شركت كرده بودند، مثل گذشته فروغی نداشته و تبدیل به تیم های درجه دو و سه در كشتی جهان شده اند.

در پایان پیكارهای كشتی آزاد بازی های المپیك 2012 لندن، در رده بندی تیمی از نظر مرغوبیت مدال ها، تیم های آمریكا و جمهوری آذربایجان هر كدام با 2 مدال طلا و یك برنز به طور مشترك به مقام قهرمانی رسیدند.

حال آنكه در پیكارهای كشتی فرنگی این بازی ها، در رده بندی تیمی، تیم ایران با تصاحب 3 مدال طلا عنوان قهرمانی را كسب كرد.

جدول رده بندی تیمی مسابقه های كشتی فرنگی و آزاد بازی های المپیك 2012 لندن، از نظر مرغوبیت مدال به شرح زیر است:

** كشتی فرنگی:

...........................

1 - ایران با 3 مدال طلا.

2 - روسیه با 2 مدال طلا، یك نقره و 2 برنز.

3 - كوبا و كره جنوبی هر كدام با یك مدال طلا.

4 - جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و مجارستان هر كدام با یك مدال نقره و یك برنز.

5 - مصر و استونی هر كدام با یك مدال نقره.

6 - سوئد با 2 مدال برنز.

7 - تركیه، قزاقستان، لهستان، لیتوانی، ژاپن و فرانسه هر كدام با یك مدال برنز.

** كشتی آزاد:

.......................

1 - آمریكا و جمهوری آذربایجان با 2 مدال طلا و یك برنز.

2 - روسیه با یك مدال طلا، یك نقره و 2 برنز.

3 - ژاپن و ازبكستان هر كدام با یك مدال طلا و یك برنز.

4 - گرجستان با 2 مدال نقره و 2 برنز.

5 - ایران با یك مدال نقره و 2 برنز.

6 - هندوستان با یك مدال نقره و یك برنز.

7 - اوكراین و پورتوریكو هر كدام با یك مدال نقره.

8 - كوبا، قزاقستان و كره شمالی هر كدام با یك مدال برنز.

گزارش از: ناصر انصافی مقدم.

نویسنده : مدیر بازدید : 166 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 ساعت: 13:35
برچسب‌ها : کشتی در المپیک2012,
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123