حذف گزینه اوبونتو یا ایکس پی از منوی بوت ویندوز ۷ | بلاگ

حذف گزینه اوبونتو یا ایکس پی از منوی بوت ویندوز ۷

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

حذف گزینه اوبونتو یا ایکس پی از منوی بوت ویندوز ۷

اگر تا کنون از دو سیستم عامل نصب شده روی رایانه خود استفاده کرده اما پس از مدتی یکی را  حذف کرده باشید، احتمالا توجهش کردید که در منوی بوت ویندوز ۷، گزینه انتخاب سیستم عامل پاک شده همچنان باقی می ماند. در این مقاله خواهید آموخت چگونه می توانید از شر این گزینه راحت شده و به فرآیند بالاآمدن ویندوز سرعت بیشتری دهید.

توجه : اگر شما هنوز از ویندوز ایکس پی استفاده می کنید ، شما می توانید با این روش گزینه های دیگر را هم از منوی بوت حذف نمایید.

برای ویرایش منوی بوت ویندوز، ما از برنامه ای به نام bcdedit که همراه با ویندوز ۷ ارائه شده استفاده میکنیم. برخی از برنامه های کاربردی ویرایش بوت منو با محیط گرافیکی هم موجودند ، اما زمانی که ما می توانیم از برنامه های ساخته شده ویندوز برای این منظور استفاده کنیم چرا سراغ برنامه های دیگر برویم؟

ابتدا ، نیاز به باز کردن  خط فرمان ویندوز با میزان دسترسی مدیر(Administrator) داریم.

منوی استارت را گشوده و عبارت cmd را در جعبه جستجو وارد کنید. کلیک راست بر روی برنامه cmd کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

روش دیگر ، اگر شما، جعبه جستجو را غیر فعال کرده اید، می توانید از طریق  All Programs > Accessories  به command prompt دسترسی یابید.

در برنامه خط فرمان ، عبارت bcdedit را وارد کنید و اینتر بزنید. لیستی از محتویات منوی بوت ظاهر خواهد شد.

مطلبی را  که می خواهید پاک کنید پیدا کنید، در مورد مثال ما، مطلب مورد نظر آخرین سطر، با توضیح(description) ، Ubuntu است. آنچه ما نیاز داریم توالی طولانی کاراکترهای روبه روی شناسه (identifier)است. به جای تایپ این عبارت طولانی ، ما عبارت را  کپی می کنیم تا در مراحل بعدی آن راپیست کنیم.

جایی در پنجره خط فرمان کلیک راست کنید و Mark را انتخاب کنید.

با گرفتن دکمه سمت چپ ماوس و کشیدن روی متن موردنظر، عبارت رو به روی identifier  مطلبی را که می خواهید پاک کنید  از جمله جفت کروشه در دو سمت چپ و راست متن را انتخاب کنید

حال اینتر بزنید. این عمل سبب کپی شدن متن به کلیپ بورد می شود.

در خط فرمان ، عبارت زیر را وارد کنید : (بین bcdedit و /delete حتما یک فاصله با کلید Space صفحه کلید وارد کنید.)

bcdedit  /delete

و سپس در جایی در پنجره خط فرمان راست کلیک کرده و گزینه  Paste را انتخاب کنید.

حال با زدن اینتر فرمان تکمیل می شود. مطلب مورد نظر شما در منوی بوت اکنون حذف شده است.

دوباره عبارت  bcdedit را تایپ کنید تا لیست  را مشاهده کرده و مطمئن شوید که مطلب مورد نظر از لیست حذف شده است.

اگر شما حالا رایانه خود را ریستارت کنید متوجه خواهید شد که منوی بوت دیگر ظاهر نشده ، چرا که تنها یک مدخل در لیست وجود دارد (مگر اینکه شما از اول بیش از دو سیستم عامل داشته باشید که حالا با حذف یکی باز منوی بوت برای نمایش انتخاب میان گزینه های دیگر به نمایش در خواهد امد.).


شما ، با این کار چند ثانیه فرایند بوت شدن رایانه خود را سریع تر نموده اید! همچنین دیگر نیازی به نشستن پای کامپیوتر و زدن گزینه مورد نیاز در صفحه انتخاب سیستم عامل ها ندارید.

کارهای بسیار بیشتری  وجود دارد که می توانید با bcdedit انجام دهید ، مانند تغییر شرح مدخل منوی بوت ، ایجاد ورودی های جدید ، و خیلی بیشتر. برای مشاهده فهرستی از آنچه که می توانید با bcdedit انجام دهید، عبارت زیر را در پنجره خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید:

bcdedit /help

در حالی که راه حل های دیگری(برنامه های مستقلبا رابط کاربری گرافیکی) برای انجام همین کار وجود دارد ، استفاده از این روش به این سبب که شما را از نصب یک برنامه اضافی و پیمودن مراحل نصب و استفاده از آن بی نیاز می سازد می تواند باعث صرفه جویی در زمان شما گردد.

منبع:howtogeek


 

http://www.gooyait.com/1389/04/19/remove-ubuntu-or-xp-from-the-windows-7-boot-menu.html

حذف در بوت منو سون,...
نویسنده : مدیر بازدید : 457 تاريخ : دوشنبه 12 تير 1391 ساعت: 21:49