داستان سقوط تكواندو ، قهرمانی كه ناكام شد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

تهران - بازیهای المپیك 2012 لندن با تمام تلخی و شیرینی ها برای كاروان ورزشی ایران به پایان رسید و در این بین تكواندو كه ازپرامیدترین رشته های ورزشی ایران برای افتخار آفرینی به شمار می رفت، نتوانست انتظارات را برآورده كند.
     


به گزارش ایرنا، این نتیجه تكواندو كه ناكام ترین تیم ایران درلندن بود،جای انتقاد و سوالات زیادی دارد، چرا كه انتظار از آنان بالا و حداقل انتظار انجام مبارزاتی در نام ایران بود.

برای بررسی این موضوع باید به شانزدهم اردیبهشت ماه 1390 بازگشت. روزی فراموش نشدنی برای ورزش ایران كه تیم ملی تكواندوی كشورمان مزدسال ها تلاش و برنامه ریزی خود را گرفت و به 38سال سلطه كره ای هاپایان داد.

تكواندوی ایران كه سال ها در مسابقه های مختلف پایین تر از چشم بادامی ها قرار می گرفت با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از مربیان توانمند توانست در مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان، بازی های آسیایی گوانگ جو، قهرمانی جهان در كره جنوبی و جام جهانی چین به عنوان نخست دست یافته و كره ای ها را مبهوت قدرت خود كند.

همگان روز شماری می كردند تا این تیم بتواند در المپیك نیز اقتدار خود را نشان داده و از هر دو سهمیه مردان به مدال های خوش رنگ دست یابد.

یك ماه پس از قهرمانی در جهان، اتفاق عجیبی در فدراسیون تكواندو رخ داد و ' رضا مهماندوست' كه عنوان برترین مربی سال جهان و آسیا را به خود اختصاص داده بود به دلیل مشكلات پیش آمده استعفای لفطی داد و این استعفا خیلی زود و بدون بررسی های لازم از سوی رییس فدراسیون پذیرفته شد.

از همان ابتدا نیز مشخص بود كه كنار رفتن مهماندوست یك تراژدی و داستان از پیش برنامه ریزی شده است. 3 تن از افرادی كه در فدراسیون تكواندو به پولادگر بسیارنزدیك هستند و سال ها در تكواندو حضور دارند دست به كارشده و برترین مربی جهان را تحت فشار قرار دادند تا استعفا بدهد و 'فریبرز عسكری' جایگزین شود. چرا كه ادامه این افتخار آفرینی هاباهدایت مهماندوست می توانست آنها را از صحنه دور كند.

عسكری از قهرمانان به نام تكواندوی ایران است كه در تیم های باشگاهی، تیم نوجوانان و دانشجویان سابقه سرمربیگری دارد. هدایت تیم قهرمان جهان آرزوی هر مربی خواهد بود و نمی توان عسكری را به دلیل قبول این پست مورد انتقاد قرار داد، اما عملكرد وی در المپیك قابل انتقاد است.

با این وضعیت، موضوع انتقاداز عملكرد تكواندوكاران ازسوی ورزش دوستان و اهالی رشته تكواندو با افرادی است كه با تصمیمات اشتباه خود و شاید از روی تسویه حساب شخصی باعث كنار رفتن مهماندوست شدند و پس از كنار رفتن وی بارها اعلام كردند كه تكواندوی ایران باتوانایی هایی كه داردبه مربی خاصی متكی نیست.

شكی برتوان بالای تكواندوی ایران نیست امادرانتظار پاسخ مسوولان فدراسیون تكواندو هستیم تا جواب مناسبی به علاقه مندان ورزش بدهندكه چگونه قهرمان جهان در بازی های المپیك 2012 زمین گیر شدند.

این تیم با دو قهرمان و نایب قهرمان جهان راهی لندن شد. اما مبارزاتی كه انان ارائه كردند در اندازه تكواندوكاران تازه كار بود. 'یوسف كرمی' هیچ نشانی از تكواندوكار باتجربه نداشت و در دو مبارزه متوالی چهار بار با ضربات 'دولیوچگی' و 3 امتیازی حریفان مواجه شد.

شاید كاپیتان تیم ملی به فكر روزهای باشد كه به دلایل مختلف از زیر تمرینات تیم ملی فرار می كرد و كادر فنی نیز نمی توانست جلوی این مساله را بگیرد، مساله ای كه هیچگاه در دوره كادر فنی قبلی صورت نمی گرفت.

'محمد باقری معمتد'نیزباوجود رسیدن به مدال نقره، مقتدر نشان نداد و چنانچه لطف داوران و بخت و اقبال نبود بدون تردید راهی به دیدار نهایی پیدا نمی كرد.

بازیهای المپیك لندن برای تكواندوی ایران كه عنوان قهرمان جهان را دارد، به اتمام رسید و باید از هم اكنون در انتظار تصمیم صحیح و بدون غرض مسوولان این فدراسیون باشیم تا شروع موفقیت در بازی های آسیایی 2014 اینچئون و المپیك 2016 رویودوژانیرو زده شود.

نویسنده : مدیر بازدید : 271 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 ساعت: 13:30
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123