نامه‌های‌تان را با آفیس 2013 بنویسید | بلاگ

نامه‌های‌تان را با آفیس 2013 بنویسید

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

سرویس آی تی بولتن نیوزـ سید مجتبی نعیمی: آفیس 2013 معرفی شد. البته این برنامه بیشتر برای استفاده در صفحات لمسی طراحی شده و توانایی رد و بدل کردن اطلاعات با ابرهای اینترنتی را دارد. مدیر شرکت مایکروسافت عنوان کرده که این بزرگترین و بهترین آپدیت برنامه تا به امروز بوده است.

در واقع ما اینبار با دو نسخه از این برنامه روبه‌روییم. آفیس 2013 و آفیس 365. گرچه این دو امکانات و قابلیت‌های مشابهی دارند، اما شرکت مایکروسافت کاربران خود را به استفاده از ویرایش ۳۶۵ ترغیب می‌کند. با خرید بسته‌ی نرم افزار Office 2013، کاربر مجوّز استفاده از آن را برروی یک سیستم خواهد داشت. می‌توانید Office 365 را برروی کامپیوتر شخصی و یا تبلت استفاده کنید. البته اگر با کامپیوتر شخصی نباشید و یا به اینترنت دسترسی نداشته باشید، قابل استفاده نخواهد بود.
ظاهر برنامه تغییر زیادی نسبت به Office 2010 نکرده است. نوار تحریریه‌ی بالای برنامه در جای سابق قرار گرفته و اشکال و نوشته‌ها کمی بزرگتر شده و با فاصله‌ی بیشتری نسبت به هم قرار گرفته‌اند. این تغییرات روی مانیتورهای بزرگ و صفحات تاچ بهتر عمل می‌کنند. با وجود دو تب اضافی Design و Developer، اندازه‌ی این نوار برای سایز متوسط صفحات لپ‌تاپ مناسب است.

ممکن است که شما هم جزو کاربرانی باشید که استفاده از موس را به صفحه‌ی تاچ ترجیح می‌دهید. گاهی دقت در لمس اشکال در این صفحات کار دشواری‌ست و کاربر عادت به استفاده از موس کرده است. با وجود ویژگی‌های جذاب رابط کاربری برای صفحات لمسی، کار با موس هم به همان راحتی قبل بوده و چیزی از امکانات قبلی کاسته نشده است.

مایکروسافت امکانات جالب و مفیدی به Word اضافه کرده است. این برنامه قادر است که فایلهای PDF را ویرایش کرده و با فرمت doc یا PDF ذخیره نماید. تمام جزئیّات یک فایل PDF مانند سطر، ستون، پاورقی و سر صفحه به برنامه انتقال داده شده و امکان تغییر جداول و عکسها نیز در آن وجود دارد. میتوان فایل PDF را درون یک Word قرار داد.
ویژگی دیگر امکان ارتباط با یک منبع آنلاین و وارد کردن اطلاعات از آن است. برای مثال می‌توانید بدون خارج شدن از Word در Bing به دنبال ویدئویی گشته و بعد کد HTML آن ویدئو را داخل متن خود بگنجانید. با اتّصال حساب SkyDrive و Flickr می‌توانید به گالری آنلاین عکس خود رفته و از آنجا عکس مورد نظر را کد کرده و به متنی که در حال نوشتن آن هستید منتقل نمایید.

حتّی قرار دادن تصویر یک برنامه در حال اجراء، بسیار آسان است. فقط کافیست روی insert کلیک کرده و Screenshot را بزنید، پنجره‌ای باز شده و عکس آنچه بر روی صفحه بوده، درون متن قرار می‌گیرد. زمانیکه یک ویدئو یا عکس را به فایلWord منتقل می‌کنید، به راحتی قابل جابجایی خواهد بود. کافیست آنرا گرفته و به سمت دلخواه حرکت دهید، نوشته‌ی اطراف آن جابجا خواهند شد.
زمانیکه در نوشتن یک متن با کسی همکاری می‌کنید، یافتن تغییراتی که همکار شما در نوشته می‌دهد کار دشواریست. در Word جدید، امکان علامت گذاری تغییرات فراهم شده و برنامه‌ی تغییرات را هر بار به کاربر نمایش می‌دهد. خط قرمزی در حاشیه‌ی سمت راست، نمایانگر این است که تغییری در نوشته به وجود آمده و باد کنک قرمز رنگی که در حاشیه‌ی سمت چپ قرار دارد، نمایش‌دهنده‌ی یک پیام جدید است. با کلیک بر روی خط قرمز، تغییرات و پیام نمایش داده می‌شود و با کلیک روی بادکنک تنها پیام نمایش داده می‌شود.

مایکروسافت یک حالت جدید در نمایش متون اضافه کرده است به نام خواننده یا Reader. در این حالت جلوی هر پاراگراف یک مثلث قرار دارد و بعد از خواندن آن می‌شود روی این مثلث کلیک کرد تا پاراگراف خوانده شده مخفی شود و ادامه‌ی متن بدون نیاز به اسکرول به نمایش در آید.
شرکت مایکروسافت معتقد است که تبلت‌ها، آینده‌ی کامپیوترهای امروزی هستند. مانند ویندوز ۸، این نرم‌افزار از پایه برای تبلت‌ها طراحی شده است. طراحی و ساخت ابزار و برنامه‌های مختلف برای صفحات لمسی، بی هیچ کم و کثری نسبت به ویرایش اصلی، کار بسیار بزرگی بوده است. برای مثال، زمانی که انگشت خود را روی کلمه‌ای که اشتباه نوشته شده نگهدارید، لیستی از کلمات برای اصلاح، نمایش داده می‌شود و در کل، نگه داشتن انگشت روی هر مطلبی مانند کلیک راست با موس، منویی را باز می‌کند. اگر در انتخاب آیکون‌های نوار بالایی دچار مشکل می‌شوید، می‌توانید با حرکت انگشتان اندازه‌ی آنرا بزرگ‌تر کنید. مانند حرکتی که در صفحات تاچ برای بزرگتر کردن تصاویر مرسوم است. حتّی می‌توانید برای بزرگتر کردن صفحه، این نوار را به کل ببندید.

خصوصیّت دیگر Office 2013 راحتی و خوش دستی کیبورد آن در نوشتن است. افرادی که سریع تایپ می‌کنند، کار با آنرا حتی در تایپ اعداد و علائم، رضایت بخش توصیف کرده‌اند. یکی از معایب و شاید مزیت‌های این کیبورد، عدم نمایش آن در همه‌ی صفحات است. کاربر برای نوشتن حتماً باید روی شکل آن اشاره کند. شاید مایکروسافت خواسته با این کار، کیبورد مزاحمت کمتری در هنگام مطالعه داشته باشد.

استفاده از این Office روی تبلت، تجربه‌ی متفاوتی نسبت به کار آن با کامپیوتر است و مایکروسافت، نهایت سعی خود را کرده تا این نرم افزار، در خور نام این شرکت باشد.

منابع:

 

نارنجی

وبلاگ آل‌دیجیتال

آفیس 2013,...
نویسنده : مدیر بازدید : 329 تاريخ : چهارشنبه 1 شهريور 1391 ساعت: 20:47