معاون وزیر خارجه ایران: هنیه از حضور در اجلاس تهران عذرخواست

ساخت وبلاگ
چکیده : حسین امير عبداللهيان " روز سه شنبه در گفت و گو با شبكه خبري العالم اعلام كرد : از هنيه ب... با عنوان : معاون وزیر خارجه ایران: هنیه از حضور در اجلاس تهران عذرخواست بخوانید :

  حسین امير عبداللهيان " روز سه شنبه در گفت و گو با شبكه خبري العالم اعلام كرد : از هنيه به عنوان ميهمان افتخاري براي حضور در شانزدهمين نشست سران جنبش غير متعهدها در تهران دعوت شد؛ اما او به سبب مشغوليت ، از شركت در اين اجلاس عذرخواست.

 وي همچنين اظهارداشت : جمهوري اسلامي ايران ، رسما از محمود عباس رييس تشكيلات خودگردان فلسطين براي شركت در اجلاس سران جنبش عدم تعهد دعوت كرد.

 
امیر عبداللهيان تأكيد كرد: در چارچوب مقررات اساسنامه جنبش عدم تعهد براي اجلاس، از آقاي محمود عباس (ابومازن) رسما دعوت به عمل آورديم؛ بنده در سفري كه به اردن داشتم اين دعوت نامه را تحويل ايشان دادم .
 
وي با اشاره به دعوت از اسماعيل هنيه نخست وزير دولت فلسطين در غزه افزود: همواره بر اساس عرف موجود اجلاس هاي بين المللي و منطقه اي و از جمله اجلاس عدم تعهد ميهمانان خاصي دعوت مي شوند؛ آقاي اسماعيل هنيه پس از آنكه موضوع دعوت جمهوري اسلامي ايران مطرح شد، به دليل مسائل كاري ديگري كه در پيش داشتند ، طي نامه اي عذرخواهي كردند و گفتند كه نمي توانند در اين مرحله در اجلاس تهران شركت كنند؛ البته اخيرا ايشان ميهمان تهران بودند و ما همواره به ايشان خوش آمي مي گوييم.

 

عبداللهيان گفت: ايران با استفاده از ظرفيت جنبش عدم تعهد در چارچوب كميته قدس كه در اجلاس به رياست وزيرخارجه جمهوري اسلامي ايران تشكيل مي شود مواضع قوي خود را در حمايت از مقاومت اعلام خواهد كرد و بر اين نكته تاكيد مي شود كه مناسب ترين و تنها مسير براي احقاق حقوق مردم فلسطين دو عنصر مقاومت و وحدت گروه هاي فلسطيني است.

معاون وزير امور خارجه ايران افزود: ما همواره از تلاشهاي حماس ، جهاد اسلامي و ساير گروه هاي جهادي كه در مسير مقاومت و احقاق حقوق مردم فلسطين تلاش مي كنند و به ويژه از تلاشهاي آقاي اسماعيل هنيه قدرداني مي كنيم و معتقديم در سايه تحولات اخير منطقه منبعث از بيداري اسلامي جايگاه مقاومت ارتقا يافته و بالعكس رژيم صهيونيستي در انزواي مضاعف قرار گرفته است.

 ثبت ركورد بي سابقه در آماده سازي پيش نويس سند اجلاس سران

" امير عبداللهيان " در بخش ديگري از اين گفت و گو در باره اجلاس تهران گفت :  بر اساس عرف نشست هاي بين المللي ، به ويژه روند نشست هاي جنبش عدم تعهد ، اسناد تصويب شده در نشست وزراي خارجه در شرم الشيخ ، در دو جلسه توسط كارشناسان ارشد كشورهاي عضو ، در تهران مورد بررسي قرار گرفت و در 667 صفحه تدوين و بار ديگر بررسي شد و با توجه به اداره خوب نشست كارشناسان توسط آقاي آخوندزاده معاون وزير خارجه كشورمان و همكاري نمايندگان كشورها ، توانستيم با سرعتي بي سابقه ، تهيه پيش نويس سند اجلاس سران را آماده كنيم و آن را در اختيار اجلاس وزراي خارجه جنبش عدم تعهد قرار دهيم.

وي افزود : يكي از علت هاي اتفاق نظر فوري كشورها درباره پيش نويس بيانيه پاياني اجلاس ، نقش و جايگاه جمهوري اسلامي ايران و همكاري و روابط اين كشور بااعضاي مهم و تاثيرگذار جنبش عدم تعهد بود. علاوه بر آن موضوع اعتماد كشورهاي شركت كننده در اجلاس به عملكرد تهران و تعامل آن بود كه اين مساله نيز جايگاه جمهوري اسلامي و موضع گيري هاي اصولي كشورمان در عرصه بين المللي را ثابت مي كند.

وي با اشاره به اينكه ايران تلاش هاي بسيار گسترده اي را در دستور كار قرار داده و به آن تا پايان اجلاس ادامه خواهد داد ، خاطرنشان كرد : تهران عملكرد خود را در اين مجال بر اساس تجربه سياسي و با پافشاري بر اصول و ارزش ها و در عين حال تلاش براي ايجاد تغيير در اين سازمان بين المللي پي خواهد گرفت.

وي گفت : در حال حاضر، اجلاس، در ميان اتفاق نظر گسترده از سوي هيئت هاي شركت كننده ، روند طبيعي خود را طي مي كند.

عبداللهيان سپس از تجليل و قدرداني هيئت ها از ايران ، به دليل برنامه ريزي و استقبال خوب و طرح موضوع ها و پيشنهادهاي مطرح شده در اجلاس خبر داد و گفت : سند تهيه شده در اجلاس مقدماتي با اجماع گسترده اي به تصويب رسيد و بدون هرگونه تغيير در اختيار اجلاس وزراي خارجه جنبش عدم تعهد قرار گرفت.

اعتراف رسانه هاي غربي به شكست تلاش هاي غرب براي منزوي كردن ايران

معاون وزارت امور خارجه كشورمان با اشاره به اعتراف رسانه هاي غربي به شكست تلاش هاي آمريكا و كشورهاي غربي براي منزوي كردن جمهوري اسلامي ، تاكيد كرد : اين رسانه ها خاطر نشان كردند كه برگزاري اجلاس جنبش عدم تعهد ثابت مي كند كه ايران نه تنها در انزوا به سر نمي برد ، بلكه در اوج ارتباط و تماس با كشورهاي جهان است و رياست سازماني را به عهده دارد كه يك سوم كشورهاي جهان در آن عضو هستند.

وي افزود : سند اجلاس نيز ثابت مي كند كه ايران نه تنها در انزوا نيست ، بلكه با كشورهاي جهان داراي اعتماد  و ارتباط متقابل است و از اين اعتماد براي برگزاري اجلاس بزرگ غير متعهدها به بهترين صورت بهره جست.

پيشنهاد ايران ؛ حل بحران سوريه بر اساس گفت و گو و رد دخالت بيگانگان

معاون وزارت امور خارجه كشورمان خاطر نشان كرد كه طرح ايران براي حل بحران سوريه كه در جنبش عدم تعهد در تهران مطرح خواهد شد ، بر پايه گفت و گوي فراگير ميان دولت و مخالفان استوار است و مخالفان مسلح كه به كشتار و آدم ربايي در سوريه اقدام مي كنند ، در اين گفت و گو شركت نخواهند كرد.

امير عبداللهيان گفت : ايران يك ماه پيش در كنفرانس مشورتي كه در تهران برگزار شد ، راه حل هايي ارائه كرد و در اين زمينه در حاشيه اجلاس با ساير كشورهاي شركت كننده رايزني مي كند تا براي حل مسالمت آميز بحران سوريه راهكار مناسبي بيابد.

وي افزود : طرح پيشنهادي ايران بر اساس طرح ششت بندي كوفي عنان نماينده سابق سازمان ملل در خصوص سوريه استوار است. هر چند عنان از ماموريت خود استعفا داد اما اخضر ابراهيمي ، جانشين او ، ماموريتش را بر اساس همان طرح ششت بندي از سر خواهد گرفت.

معاون وزارت امور خارجه سپس با اشاره به سفر قريب الوقوع " محمد مرسي " رييس جمهوري مصر به تهران و يادآوري پيشنهاد هاي  او در نشست سازمان همكاري اسلامي در مكه مبني بر تشكيل كميته تماس ؛ خاطر نشان كرد : ايران از اين طرح حمايت مي كند و در واقع تلاش هاي ايران بر اساس برگزاري گفت و گو ميان نظام سوري و مخالفان استوار است.

وي در ادامه گفت : " علي حيدر " وزير گفت و گوي ملي سوري كه پيش از اين در ميان مخالفان نظام بود و يكي از اعضاي كابينه جديد سوريه است ، در تهران به سر مي برد و ديدگاه ها و پيشنهاداتي مطرح كرد. ايران تلاش دارد سازوكاري بيابد تا در نخستين نشست دولت و مخالفان سوري ، اين پيشنهادات و ديدگاه ها مطرح شوند.

مخالفان مسالمت جوي سوري براي گفت و گو دعوت خواهند شد

عبداللهيان بيان اين كه گروه و جريان هايي در سوريه هستند كه مسلح شدند و دستهايشان به خون مردم آلوده است ، خاطر نشان كرد : مخالفاني كه براي گفت و گو دعوت خواهند شد ، طرفدار راه حل هاي سياسي هستند ، نه راه حل هاي تروريستي.

وي تاكيد كرد : ايران از سال گذشته ، همواره با همه طرف هاي مخالف نظام سوريه در تماس بود و اين موضوع به بشار اسد رييس جمهوري آن كشور نيز اعلام شد و از اصلاحات فراگير او كه ماموريت عنان متضمن آن بود ، حمايت كرديم.

معاون وزارت امور خارجه كشورمان خاطر نشان كرد : شوراي ملي جريان ها و طرف مختلف سوري را در بر مي گيرد و ايران هم با ساختار سابق و هم با ساختار كنوني اين شورا در ارتباط و تماس است؛ اما مشكل اصلي شوراي مذكور نبود اتفاق نظر در خصوص ديدگاهي واحد و همچنين نبود نگرشي و برداشتي يكسان از اوضاع است.

وي در عين حال يادآوري كرد كه شوراي ملي سوري فاقد نفوذ و جايگاه مردمي در داخل آن كشور است با اين حال ايران تلاش مي كند راه هاي تماس و ارتباط با جريان هاي مختلف اين شورا را باز نگه دارد تا در صورت آغاز گفت و گوي ملي سوري ، هيچيك از طرف ها غايب نباشند.

امير عبداللهيان با اشاره به اينكه تصميم در قبال سوريه ، بايد حافظ حاكميت ملي اين كشور باشد و ايران با هرگونه خشونت و كشتار افراد بي گناه مخالف است ، افزود : در حال حاضر ارتش سوريه بر اوضاع اين كشور مسلط است، دولت كنترل بيش از 85 درصد از اراضي شهر حلب را در دست دارد و تروريست ها را تعقيب مي كند.

اتفاق نظر منطقه اي درباره عبور سوريه از بحران

معاون وزارت امور خارجه ايران يادآورشد ، در سفرش به لبنان  و رايزني با مسئولان لبناني  براين موضوع تاكيد شد كه سوريه از مرحله خطر گذشته و نيروهاي متخاصم را كه در كمين تمام منطقه نشسته اند ، ناكام و نااميد كرده است.

امير عبداللهيان ابراز اميدواري كرد كه نظام سوريه با اصلاحات سياسي كه به رهبري بشار اسد رييس جمهوري آن كشور در حال اجراست بتواند چشمداشت ها و مطالبات مردم را برآورده كند.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر حتي در ادامه پشتيباني از گروههاي  مسلح در سوريه دو دستگي ايجاد شده است ، افزود : عناصر مسلح و تروريست ها و نيروهاي تندرو اجازه نمي دهند سوريه ميوه اصلاحات را بچيند و مردم را از نتايج ثمربخش اين اصلاحات محروم كرده اند.

ارتش آزاد سوريه؛ مجري اعمال تروريستي

معاون وزارت امور خارجه كشورمان خاطر نشان كرد : نيروهاي موسوم به ارتش آزاد با بهره گيري از حمايت و پشتيباني بيگانگان و همچنين برخي كشورهاي منطقه ، 48 تن از زائران ايراني را ربوده و مسئوليت اين عمليات را به عهده گرفتند و اين شيوه ، شباهت زيادي به شيوه سازمان القاعده در دهه اخير دارد.

امير عبداللهيان هشدار دارد كه اين رفتار ، اقدام سياسي به شمار نمي رود ، بلكه عملياتي تروريستي است و اين گونه اعمال نمي تواند منافع مردم سوريه را تامين كند به ويژه مردم آن كشور اساسا اين گروه را كه مرتكب قتل و كشتار مي شوند و لياقت نام مخالفان نظام را ندارند ، نمي پذيرند.

بازگشت سفير ايران به بحرين ، مشروط به پذيرش مطالبات مردمي است

معاون وزارت امور خارجه كشورمان درباره مشاركت بحرين در اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران در سطح وزير خارجه و روابط تهران و منامه گفت : دولت بحرين ، ماه گذشته تصميم گرفت سفير خود را به تهران بازگرداند و او فعاليت ديپلماتيك خود را از سر گرفت.

وي افزود : ايران همواره تاكيد كرده است كه راه حل هاي نظامي نه تنها كمكي به برآورده شدن مطالبات مردم بحرين نمي كند بلكه موجب پيچيدگي هر چه بيشتر بحران مي شود. بنابراين بهتر است راه حل هاي سياسي جايگزين شود كه بتواند مصلحت ملي را تحقق بخشيده ، راه حلي بر اساس گفت و گوي ملي را عملي كند.

امير عبداللهيان سپس بر ضرورت توقف دخالت هاي بيگانگان در بحرين ، يمن و سوريه تاكيد كرد و اعتمادسازي نظام هاي حاكم بر اين كشورها با ملت هاي خود را خواستار شد و آن ها را به آغاز گفت و گوي ملي فراخواند كه نتايجي ملموس را براي مردم به ارمغان بياورد.

معاون وزارت امور خارجه كشورمان در پايان تاكيد كرد كه بازگشت سفير ايران به منامه به آينده تحولات در بحرين و چگونگي تعامل نظام حاكم بر آن كشور با بحران سياسي مرتبط است.

اجلاس غیر متعهدها,...
نویسنده : مدیر بازدید : 208 تاريخ : چهارشنبه 8 شهريور 1391 ساعت: 20:21