آمادگی کامل برای مقابله با تحریم‌ها/ هشدارهای جدید وزیر نفت | بلاگ

آمادگی کامل برای مقابله با تحریم‌ها/ هشدارهای جدید وزیر نفت

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

برای همه گزینه‌هابرنامه داریم/
آمادگی کامل برای مقابله با تحریم‌ها/ هشدارهای جدید وزیر نفت
وزیر نفت با تاکید بر برنامه‌ریزی دولت برای همه گزینه‌های تحریم، گفت: اگر نفت ایران صادر نشود، قیمت نفت حتما غیر از قیمت کنونی در بازارهای جهانی خواهد بود.

 به گزارش خبرگزاری مهر، رستم قاسمی در پاسخ به این سئوال که چرا آمریکا 19 کشور را از تحریم های نفتی ایران معاف کرده است، اظهار داشت: ایران بارها اعلام کرده است که بازار نفت را نباید سیاسی کنند، زیرا این موضوع مثل شیر دو طرفه است و اساسا بیشترین کسی که آسیب می بیند شهروندان کشورهای واردکننده هستند که بهای بیشتر این گونه تصمیمات سیاسی را باید بپردازند.

 وی افزود: آنها به خوبی می دانند که اگر نفت ایران در بازار نباشد، چه اثری در بازار خواهد گذاشت، در حقیقت نبود نفت ایران در بازارهای جهانی حتما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد و تنش های زیادی در بازار نفت ایجاد می کند، امریکایی ها نیز به خوبی از این موضوع مطلع هستند.

 قاسمی گفت: امریکا به همین دلیل کشورهایی را که خریدار نفت ایران هستند از تحریم ها معاف کرده است. وی کنترل قیمت نفت را در بازارهای جهانی یکی از علل معافیت 19 کشور از تحریم نفت ایران برشمرد و افزود: اگر نفت ایران صادر نشود، قیمت نفت حتما غیر از قیمت کنونی در بازارهای جهانی خواهد بود.

 وزیر نفت همچنین گفت: صادرات نفت ایران به کشورهایی که از قبل جزو خریداران نفت ایران بوده اند، بدون توجه به اینکه امریکا آنها را از تحریم خارج کرده باشد یا جزو فهرست تحریم باشند، ادامه دارد و همچنین صادرات نفت ایران به خریداران عمده ادامه دارد.
 
 وزیر نفت گفت: ملت ایران در مقابله با تحریم ها بسیار توانمند است و دولت هم کاملا آماده مقابله با تحریم هاست.
 رستم قاسمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره نتایج تحریم ها بر ضد ملت ایران اظهار داشت: ایران کشوری بزرگ و دارای بازار عمده و متنوعی است و مسئولان در دولت برای همه گزینه های تحریم، برنامه‌ریزی کرده اند.

 وی افزود: دولت امروز کاملا آمادگی مقابله با تحریم ها را دارد و ملت ایران نیز در مقابله با تحریم‌ها بسیار توانمند است. وزیر نفت همچنین خاطرنشان کرد: اینکه دشمنان تحریم ها را از امروز آغاز کرده اند، مشکل نمی دانم چرا که آنها تحریم ها را از سال ها پیش شروع کرده اند و اتفاقی نیفتاده است و اساسا نباید انتظار داشته باشیم که این تحریم ها موجب شود که اتفاق جدیدی بیفتد.

 وی تصریح کرد: دولت برای همه این اقدامات پیش بینی های لازم را انجام داده است. وزیر نفت همچنین گفت: تحریم نفتی ایران، تحریم سازمان ملل متحد نیست، یک عده کشور به خاطر خواسته های غیرمنطقی خود می خواهند بازار نفت را که اساسا یک موضوع اقتصادی است و با زندگی مردم به ویژه مصرف کنندگان در ارتباط است دچار مشکل کنند.

 وی اظهارداشت: به علت خواسته های نامعقول نیز تحریم نفت ایران را در دستور کار خود قرار داده اند. قاسمی گفت: ایران همواره از طریق سازمان های بین المللی در پی استیفای حقوق خود خواهد بود و معتقدیم اساسا این تحریم‌ها غیرحقوقی و غیرمنطقی است که نفت ایران جزو تحریم های اتحادیه اروپا نامیده شود.
 
 وزیر نفت گفت: تحریمها بر صنعت نفت کشورمان تاثیر بسیاری البته از نوع مثبت داشته است به نحوی که پیمانکاران ایرانی جایگزین پیمانکاران خارجی شدند.

 رستم قاسمی  افزود: قبل از تحریم ها ، فرآوردهای نفتی را وارد می کردیم به نحوی که بخش عمده ای از درآمدهای نفتی صرف واردات تجهیزات و کالاها می شد اما اکنون صادر کننده این فرآورده ها هستیم و بخش عمده ای از تجهیزات در کشورمان ساخته می شود.

 وی ، استفاده از فرصت تحریم برای توسعه صنعت نفت کشور را از آثار مطلوب تحریم ها دانست و اضافه کرد: خوشبختانه نفت ایران همچنان در بازارهای بین المللی به فروش می رود و با آن که بخشی از صادرات نفت به اروپا را قطع کرده ایم اما محصولاتمان همچنان به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود و از این بابت مشکلی نیست.

 قاسمی درباره زمان قطع صدور نفت به کشورهای اروپایی گفت: از همان زمان که اروپایی ها اعلام کردند تا شش ماه آینده نفت را از ایران نمی خرند بخشی از صدور نفت را به این کشورها قطع و تحریم آنان را آغاز کردیم در حالی که مجموع صادرات ما به این کشورها 18 درصد بود و جایگزینی مشتری برای این میزان در جهان ، دشوار نیست.

 وی افزود: برخی کشورهای اروپایی که از گذشته در توسعه صنعت نفت کشورمان مراوداتی دارند هنوز خریدار نفت ایرانند گرچه شمارشان بسیار نیست.

 وزیر نفت اظهارداشت: پیش از آغاز تحریم ها و قبل از آن که تحریم نفتی کشورمان مطرح شود ، مجموع صادرات نفت ما به اروپا 18 درصد بود که در قیاس با نفتی که به دیگر کشورهای دنیا می فروشیم عدد زیادی نیست.

 قاسمی افزود: خوشبختانه انرژی هیدروکربنی هنوز در دنیا به عنوان انرژی برتر و ارزان ترین انرژی و توسعه بسیاری کشورها در گرو استفاده از این انرژی است و به اندازی کافی مشتری در دنیا وجود دارد.

 وی اضافه کرد: کشورهای درحال توسعه و کشورهایی که رشد نسبتا بالایی دارند ناچار به استفاده از نفت هستند و جایگزینی برای این کشورها وجود ندارد به این علت ، نفت در بازارهای جهان ، کالای بسیار ارزنده ای است و خوشبختانه به علت کیفیت نفت کشورمان ، همه از آن استقبال و استفاده می کنند.

 قاسمی گفت: کشورهای متعددی از گذشته مشتریان قدیمی و باسابقه نفت ما هستند و بر اساس قراردادهای بلندمدت ، محصول ما را از گذشته می خرند و اکنون نیز به وارداتشان ادامه می دهند.

 وزیر نفت افزود: در پی کاهش صدور نفت کشورمان به اروپا، مشتریان جدیدی هم در پی امضای قرارداد با ما هستند که برای صدور نفت به این کشورها درحال رایزنی با آنان هستیم.

تحریم نفتی ایران,...
نویسنده : مدیر بازدید : 472 تاريخ : يکشنبه 11 تير 1391 ساعت: 12:45